Nowoczesne i mocne zbrojenia kompozytowe

Odpowiedniej klasy zbrojenie jest podstawowym elementem, który jest montowany w wielu konstrukcjach budowlanych. Oprócz tradycyjnych, metalowych rodzajów zbrojeń, które były używane w przeszłości, coraz częściej w branży budowlanej mamy do czynienia z kompozytowymi elementami wzmacniającymi konstrukcje budowlane. Mają one wiele zalet, które są widoczne już od pierwszych dni montażu tego typu zbrojenia. Jakie plusy ma zatem uzbrajanie konstrukcji budowlanych za pomocą tego typu kompozytowych elementów?

Wysokiej klasy zbrojenia z kompozytu — zalety montażu

wytrzymałe zbrojenie kompozytoweJednym z powodów, dla których zbrojenia z materiałów kompozytowych są montowane, jest ich odporność na korozję. Wytrzymałe zbrojenie kompozytowe jest umieszczane zatem w konstrukcjach, gdzie brak procesu korodowania metalu zbrojeniowego jest elementem koniecznym, dla zachowania najwyższych parametrów konstrukcyjnych. Kompozytowe materiały są także dużo lżejsze od metalowych, dzięki zastosowaniu epoksydowych materiałów, które są produkowane zarówno z włókien jak i specjalnych żywic. Do włókien, które są najczęściej używane w tego typu procedurach produkcyjnych, zaliczymy węglowe, aramidowe, szklane i bazaltowe. Kompozyty, które są podstawowym materiałem, z którego budowane są tego typu zbrojenia, umożliwiają także osiągnięcie większej elastyczności produkcyjnej. Z materiałów tego typu możliwe jest na przykład tworzenie mat lub lin. Mimo tego, że kompozytowe typy zbrojeń są dużo lżejsze od tych metalowych, są od nich także sporo tańsze. Różnica ceny względem tradycyjnego zbrojenia wynosi nawet pięćdziesiąt procent. To skłania nie tylko inwestorów, ale i inżynierów do zakupu większej ilości zbrojenia tego typu. Za przejściem na tego typu zbrojenie w polityce firmy budowlanej przemawia także fakt, że są one dużo łatwiejsze w obróbce niż stalowe pręty. Kompozytowe elementy łatwiej się kształtuje oraz łączy. To przyspiesza prace oraz sprawia, że zlecenie montażu zbrojenia u klienta może przebiegać dużo sprawniej niż dotychczas.

Materiały kompozytowe są również używane dlatego, że są odporne na wysokie temperatury. Tam, gdzie stalowe elementy zmieniają swoje właściwości, kompozyt zachowuje pierwotny stan, co ma kolosalny wpływ na cały proces zbrojenia w każdym miejscu. Zbrojenie, które jest wykonane z materiałów żywiczno-włókiennych jest także transportowane w szpulach, co ma wpływ na oszczędność miejsca na samochodach ciężarowych, którymi przyjeżdża materiał na budowę, a kierowca może za jednym razem przywieźć dużo więcej materiału.