Jak produkuje miód spadziowy?

Dla mnie pszczelarstwo to nie biznes. To przede wszystkim pasja, zainteresowanie zajęcie, któremu chętnie pomimo wielu obowiązków do wykonania oddaje swój cenny czas, ponieważ nawet w sytuacji, kiedy oznacza to fizyczne zmęczenie i tak mogę czerpać z takich działań mnóstwo przyjemności. Kolejnym powodem do takiej postawy jest dla mnie zadowolenie na twarzach klientów kupujących miody spadziowe i nie tylko. Staram się dbać o różnorodność dostępnych w sprzedaży produktów. Tym bardziej że sam również jest spożywam i to w dużych ilościach.

Miód ze spadzi liściastej – ile może kosztować?

prozdrowotny miód spadź liściastaNa początku dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia związanego z takimi zagadnieniami muszę wyjaśnić kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze nie można mówić o pozyskaniu miodu w większych ilościach jeżeli nie zostaną spełnione podstawowe warunki. Miodu ze spadzi liściastej to również dotyczy. Silne godziny z dużą ilością pszczoły zdolnej do pracy to absolutna podstawa. Potem dochodzi jeszcze kwestia właściwej pogody, temperatury i wilgotności. Tym bardziej że spadź czasami występuje w naprawdę nietypowych okolicznościach. Jeżeli chodzi o prozdrowotny miód spadź liściasta cieszy się zasłużoną popularnością między innymi ze względu na zawartość cennych substancji. Przy tym doskonale smakuje i nadaje się do wykorzystywania na wiele sposobów. Od razu chciałbym zaznaczyć, że rozsądne wykorzystanie miodu ze spadzi liściastej, który podobnie jak wiele innych gatunków podlega procesowi krystalizacji wymaga unikania na przykład przegrzania takiego miodu, ponieważ wtedy można doprowadzić do utraty pożądanych wartości odżywczych. Jednym z moich sposobów na uzyskanie właśnie miodu ze spadziki liściastej jest pozostawienie pasieki na terenie lasu liściastego. Oczywiście wiąże się to z koniecznością załatwienia odpowiednich dokumentów, pozwoleń i tak dalej. Dopiero kiedy ramki są pełne słodkiego miodu ze spadzi liściastej i zostały przez pszczoły zamknięte zasklepem z wosku mogę przystąpić do procesu wirowania, ponieważ mam pewność, że ten miód jest dojrzały. 

Po odebraniu takich ramek z miodni mogę przystąpić do procesu odsklepiania, ponieważ dopiero tak przygotowane ramki mogą trafić do miodarki, gdzie dochodzi do wykorzystania siły odśrodkowej w celu wyrzucenia miodu z plastrów bez ich uszkodzenia. Prozdrowotny miód ścieka do specjalnych pojemników, ale zanim tam dotrze musi przejść przez kilka sit. Kolejne etapy to proces rozgrywania do słoików. Cena zależy od pojemności słoika i aktualnej sytuacji na tym rynku.