Podstawy obróbki wyrobów ceramicznych

Większość drużyn rekonstrukcji zajmuje się jakimś rodzajem rzemiosła, zarówno po to by mieć kolejną podstawę do urządzania pokazów, ale też po to by móc sprzedawać wyroby na kramach i, koniec końców, móc spędzać czas kreatywnie. W naszej drużynie wiele osób interesowało się garncarstwem, zwłaszcza bardzo wczesnym, i próbowało co jakiś czas rozwijać umiejętności w najróżniejszy sposób, najczęściej korzystając z poradników internetowych.

Przystępne kursy obróbki ceramiki

warsztaty tworzenia ceramikiJak można było się spodziewać, efekt był dość wymierny, toteż w rozmowach drużynowych coraz częściej zaczął przewijać się temat profesjonalnych kursów tworzenia przedmiotów ceramicznych, jakich obecnie można było znaleźć całkiem sporo. Warsztaty tworzenia ceramiki są obecnie często organizowane, zarówno przez rzemieślników działających aktywnie w odtwórstwie historycznym, jak i przez osoby spoza ruchu, i bywają bardzo zróżnicowane. Najprostsze, najbardziej podstawowe warsztaty, które trwają kilka godzin, obejmują najczęściej najbardziej podstawowe czynności i zagadnienia, więc przeznaczone są prawie zawsze dla amatorów, nie mających styczności z rzemiosłem. Warsztaty bardziej rozbudowane, lub te które obejmują nie tylko tworzenie ale także obróbkę i wykończenie przedmiotów są dłuższe, i częściej skierowane do osób które rzemiosło traktują zarobkowo. Dowiedzieliśmy się iż jeden z bardziej ekstensywnych kursów prowadzony jest przez osoby z zaprzyjaźnionej drużny, toteż skierowaliśmy naszych entuzjastów właśnie na te konkretne warsztaty. Okazało się iż byli bardzo zadowoleni z warsztatów, gdyż obejmowały one oczywiście same podstawy garncarstwa oraz tworzenia innych przedmiotów ceramicznych, ale również obejmowały zagadnienia obróbki, poprawy niedoskonałości i wad, powstających podczas procesu tworzenia, oraz sposoby wykańczania wyrobów, malowania i zabezpieczania przed uszkodzeniami. Pomimo dość prostej formy, ilość wiedzy jaka była w tych warsztatach przekazywana robiła wrażenie, toteż za każdym razem gdy koledzy z zaprzyjaźnionej drużyny organizowali kolejną serię warsztatów, nasi drużynnicy byli niemal zawsze jednymi z pierwszych uczestników.

Słyszeliśmy również iż na warsztaty zapisywało się mnóstwo amatorów, którzy chcieli zapoznać się z podstawami i rozwijać umiejętności w praktyce, choć nie mieli żadnego doświadczenia w faktycznym tworzeniu wyrobów. Było to niejako potwierdzenie przystępności i łatwości formy, w jakiej warsztaty były zorganizowane i w jakie przekazywane były informacje.