Współczesna architektura wyróżnia się pod względem wielu aspektów i odpowiada na wiele problemów około architektonicznych. Znajdziemy w niej maksymalne wykorzystanie przestrzeni w dużych miastach na przykładzie budowy wysokościowej. Natrafimy na adaptację starodawnych budynków, czy też budynków o całkowicie odmiennym w przeszłości przeznaczeniu do funkcji hotelowych, wykorzystujących nowoczesne rozwiązania. Wszystkie te rozwiązania łączy idea energooszczędności, ekonomii i funkcjonalności.

Kryteria bycia nowoczesnym hotelem

kreatywne projekty hoteli nowoczesnychKażda firma projektowa czy architektoniczna, która zajmuje się projektowaniem hoteli wysokościowych będzie również dobrym partnerem dla dewelopera do rozmów o budowie nowoczesnych hoteli. Nowoczesne hotele, w potocznym rozumieniu są to budynki architektury nowoczesnej które w swojej stylistyce realizują ideę modernizmu w architekturze. W związku z tym, nowoczesne hotele budowane od podstaw przewidują realizację założeń energooszczędności, funkcjonalności i ekonomię. Energooszczędność wychodzi naprzeciw idei ekologii, która nakazuje nowoczesnym deweloperom szukania rozwiązań przyjaznych dla środowiska pod względem energetycznym. W nowoczesnej architekturze hotelowej wznosi się obiekty, które bywają samowystarczalne pod względem energetycznym. Osiąga się to między innymi poprzez adaptacje rozwiązań solarnych czy innych rozwiązań redukujących zużycie energii w całym kompleksie, poprzez chociażby niezależną iniekcję światła słonecznego do naszych pokoi, stąd też użycie dużej ilości materiałów przeźroczystych, okien, przeszklonych wnętrz pomieszczeń, które minimalizują zużycie energii elektrycznej. Funkcjonalność opiera się na rozwiązaniach służących do jak najlepszego wykorzystania posiadanej przestrzeni w sposób przyjazny dla gości oraz dla personelu pracującego w całym kompleksie. Ekonomia w nowoczesnym wydaniu to podejście zarówno do wcześniej wspomnianego problemu energooszczędności, ale także do użycia przy budowie i wykończenia wnętrz materiałów lekkich, z tworzyw odnawialnych, których cena jest przyjazna zarówno dla inwestora jak i dla dewelopera. Kreatywne projekty hoteli nowoczesnych powinny uwzględniać powyższe założenia.

Za każdym razem, podczas realizacji projektu budowy hoteli, natkniemy się na wyżej opisane idee. Oczywiście, nie oznacza to, że każdy nowoczesny projekt musi odnosić się do powyższych koncepcji. Jeżeli przyjmiemy, że hotele imitujące ciasne cele średniowiecznych opactw również w pewnym sensie są nowoczesne to bez wątpienia powyższe idee będziemy musieli rozszerzyć o dodatkowe koncepcje.