Zależnie od rodzaju, czasutrwania kursu oraz jego elementów możemy znaleźć wiele ofert kursów wspinaczki. Cena kursu zależy również od ilości osób, która odbywa w danym czasie kurs, od okresu, w którym on się odbywa, a w niektórych przypadkach także zależy od terminu wpłacenia przedpłaty. Kursy wspinaczki górskiej zawierają w swojej cenie szkolenie, wyposażenie w sprzęt wspinaczkowy na czas kursu, wyposażęnie butów do wspinania na czas kursu oraz ubezpieczenie NW w kwocie zależnej od firmy organizującej kurs.

Ile kosztuje nauka wspinania?

kurs wspinaczkowy - cena Według jednej ze szkół wspinaczkowych kurs wspinaczki na sztucznej ścianie to wydatek około pięciuset złotych w sezonie, kurs trwa dwa dni. Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych można zakupić w sezonie za siedemset pięćdziesiąt złotych i  trwa on cztery dni. Poza sezonem koszt takiego kursu to od siedemset dziesięć złotych do siedemset trzydzieści złotych. Czterodniowy kurs na własnej asekuracji w skałkach to kwota osiemset złotych. Jeśli weżmiemy pod uwagę dyscyplinę, jaką jest kurs wspinaczkowy – cena będzie różna, zależnie od miejsca, gdzie organizowane jest szkolenie. Taki docelowy kurs wspinaczki skalnej trwa sześć dni, a jego cena waha się pomiędzy tysiąc sto złotych, a tysiąc dwieście złotych. Kursy wspinaczki skalnej mogą zawierać również dodatkowo kursy wysokościowe, wtedy cena jest o około pięćset złotych wyższa.  Aby rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką najlepiej rozopocząć ćwiczenia od kursu na ściance wspinaczkowej, następnie kurs skałkowy po drogach ubepieczonych. Oprócz ceny kursu należy jeszcze wziąć pod uwagę koszty dojazdu oraz noclegu i wyżywienia. Trzeba pomyśleć też o zakupie butów wspinaczkowych, plecaka do noszenia sprzętu, taki plecak powinien mieć pojemność około 35 litrów. Buty do wspinaczki powinny dobrze opinać stopę, nie mogą być zbyt luźne ale też za bardzo uciskać. Jeśli chodzi  o ubiór to ważne jest, aby zakupić kurtkę z membrany wiatroszczelnej, czapkę i rękawiczki. Także potrzebny będzie sprzęt biwakowy, jeśli będziemy odbywać nocleg na polu namiotowym. Do takiego sprzętu należą śpiwór, karmiata i namiot. Przyda się nam również aparat fotograficzny i worek z magnezją.

Niekóre ze szkół zapewniają zakup lub wypożyczenie profesjonalnego sprzętu do uprawiania wspinaczki na kursie skałkowym (kask, uprząż, linę, karabinki i taśmy. Sprzęt ten jest profsjonalny i posiada konieczne atesty, dzięki czemu mona go bezpiecznie użytkować. Nauka wspinaczki to nie jest tanie hobby, ale sprawia dużo satysfakcji i daje możliwości późniejszego wspinania się w górach. Jeśli lubimy takie sporty to na pewno będzie to dla nas przyjemność i cena kursu będzie warta tego, aby spróbować wspinaczki.