Decyzja o nabyciu zwierzaka domowego zawsze musi być dobrze przemyślana i odpowiedzialna. Nie wystarczy jedynie sama chęć posiadania pupila. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko swoje faktyczne możliwości ale również potrzeby danego zwierzęcia i szczerze sobie odpowiedzieć na pytanie „czy dysponuje odpowiednią ilością czasu i środków, żeby opiekować się zwierzęciem?”.

Psie akcesoria czyli odpowiednia smycz i obroża

smycz i obroża dla psaNie ma znaczenia czy to będą rybki, gryzonie pies czy kot – każde zwierzę pozostające pod opieką człowieka wymaga jego odpowiedzialnej opieki. Odpowiedzialna opieka to taka, kiedy znamy potrzeby danego zwierzęcia i zaspakajamy je w możliwie najlepszy sposób. Często ludzie nie zdają sobie sprawy, że biorąc pod swój dach zwierzę przyjmują nowego członka rodziny. Jeżeli nawet zwierzę nie jest w stanie wytworzyć żadnej głębszej więzi z właścicielem jak ba przykład rybki, nie znaczy to, że nie potrzebują one naszej opieki i troski. Zwierzęta, z którymi łatwiej jest nawiązać kontakt, jak na przykład niektóre gryzonie, psy czy koty przywiązują się do człowieka i traktują go jak swoje stado co czyni człowieka odpowiedzialnym nie tylko w sensie zaspokojenia podstawowych potrzeb zwierzęcia ale również za to bezwarunkowe przywiązanie. Jest ono szczególnie widoczne w przypadku psów, które darzą swoich właścicieli miłością absolutną i są od nich całkowicie emocjonalnie uzależnione. Bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju i funkcjonowania jest zapewnienie im odpowiedniej ilości czasu na świeżym powietrzu. Do tego niezbędne są odpowiednia smycz i obroża dla psa. Muszą być one dopasowane do wielkości i proporcji psa, do jego wieku oraz sposobu w jaki chodzi na smyczy. Dla szczeniaków częściej poleca się szelki, w których pies jest łatwiejszy do opanowania. Z czasem jednak, kiedy uczy się chodzić na smyczy można zamienić szelki na obrożę. Zarówno smycz jak i obroża powinny być wykonane z materiałów odpornych na przecieranie i przegryzienie. Niezależnie od wszystkiego dobrze jest zaopatrzyć się w smycz o regulowanej długości tak żeby w zależności od potrzeby móc prowadzić psa blisko siebie lub pozwolić mu swobodnie biegać.

Należy zawsze pamiętać, że odpowiednia smycz i obroża mają na celu zarówno naszą wygodę w zapanowaniu nad zwierzęciem jak również dają gwarancję bezpieczeństwa psa. Zwierzę nie oswojone z innymi psami, samochodami, rowerami czy ludźmi musi być bezwzględnie zawsze pod naszą baczną opieką. W przypadku takich trudnych psów, dobrze jest skorzystać z pomocy behawiorysty, który doradzi nam jak skutecznie pracować z psem.

Kategorie: Zoologia