Wykonanie pojedynczej kaskady w ogrodzie, związane jest z ciekiem wodnym: strumieniem naturalnym, bądź sztucznym. Jeśli posiadamy działkę zlokalizowaną przy niewielki rzeczce, stawie i w dodatku, na pochyłym terenie, strumień z kaskadą będzie naturalnym rozwiązaniem, które doda ciekawego, oryginalnego kształtu naszej nieruchomości. Kaskady wykonane z naturalnych kamieni są ozdobą ogrodów. Kamienie typu otoczaki lub granity do półek skalnych, możemy kupić w hurtowniach ogrodniczych albo u dystrybutorów kamieni ogrodowych.

Kamień do kaskad ogrodowych

kaskady ogrodowe z kamieniaKaskadę w biegu ogrodowego strumyka, zaprojektujemy z wykorzystaniem naturalnych kamieni. Głazy o znacznej odporności i oryginalnych kształtach, możemy zamówić w hurtowniach i składach kamieni ozdobnych. Do wykonania kaskady potrzebować będziemy przede wszystkim odpowiedniego zestawu. Możemy kupić kaskadę gotową, połączoną z oczkiem wodnym, przypominającą te występujące w prawdziwych rzekach i potokach. Łagodne opadanie wody po pochyłych stopniach, strumień płynący kamiennym korytem,to dwie najważniejsze cechy kaskady. Kaskady ogrodowe z kamienia wyposażone są w pompę elektryczną, która tłoczy wodę w górę rzeczki. Z czasem, kamienne koryto zacznie porastać mchem, glonami i zielonymi, wodnymi roślinami. Jeśli zależy nam na oryginalnym wyglądzie, możemy dodatkowo dokupić bloczki kamienne z postrzępionymi brzegami i w ten sposób ułożyć namiastkę górskiego potoku. Bieg strumienia zaprojektujmy tak, by kaskada miała odpowiednią ilość wody. Gotowy, mini wodospad uzyskamy poprzez zwiększenie różnic w poziomach terenu. Łatwiej to zrobić, gdy ogród położony jest na naturalne nierównym terenie. W obszarach miejskich i na równinach, wykonanie biegu strumyka z kaskadą, wymagać będzie większych zabiegów. Przede wszystkim trzeba dostosować miejsce w ogrodzie do kamiennej kaskady. Kamienne kaskady w stylu japońskim wykonuje się np. z oszlifowanego, gładkiego granitu. W kamiennej kaskadzie istnieje możliwość zamontowania kolorowego oświetlenia LED. 

Montaż kaskady z kamienia naturalnego, np. granitu, wymaga wcześniejszego przygotowania terenu i niezbędnych przyłączy. Woda w górę strumienia musi płynąć z pomoc energii elektrycznej, dzięki specjalnej pompie wodnej. Dodatkowo kaskady kamienne mogą być zaopatrzone w oświetlenie ledowe, zakończone niewielkim oczkiem wodnym. jeśli nie chcemy lub nie potrafimy sami układać kamieni, co jest zajęciem trudnym i pracochłonnym, możemy kupić gotowy zestaw z kaskadą kamienną i pompą wodną.   

Kategorie: Otoczenie