Dzisiejsze budownictwo dąży w takim kierunku, który łączy ze sobą ekonomiczność inwestycji oraz ochronę środowiska naturalnego. W związku z tym coraz bardziej popularne jest łączenie ze sobą wielu materiałów budowlanych. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie obiektów o znacznych wymiarach przy zminimalizowaniu kosztów całej inwestycji. Najczęściej takie rozwiązania stosowane są w budownictwie przemysłowym i kubaturowym. Konstrukcje szkieletowe nierzadko wykonuje się właśnie ze stali i żelbetu. W jaki sposób łączy się równe materiały?

Rozporowe kotwy do konstrukcji betonowo-stalowych

kotwy rozporowe do betonuNajczęściej spotykanym połączeniem konstrukcji są konstrukcje żelbetowo-stalowe. Nie ma w tym nic dziwnego. Żelbet doskonale sprawdza się jako materiał do wykonywania fundamentów i nośnych słupów i podciągów, natomiast ze stali łatwo jest wykonać dźwigary dachowe o dużych rozpiętościach. Ze względu na bardzo zwartą strukturę obu materiałów ich połączenie wymaga szczególnej uwagi projektantów i wykonawców hal. W związku z tym, że przy kubaturowym budownictwie obiekty przybierają znaczne rozmiary, występujące w elementach siły są bardzo duże. Zastosowanie nieodpowiednich łączników mogłoby doprowadzić do ich wyrwania lub ścięcia. Dlatego zamiast klasycznych śrub często stosowane są kotwy rozporowe do betonu. Z pozoru wyglądają podobnie jak standardowe łączniki, jednak w inny sposób przenoszą obciążenia pomiędzy dwoma materiałami. Montaż kotwy rozpoczyna się od wykonania odwiertów o średnicy mniejszej niż kotew. Następnie w przygotowane otwory wbija się łącznik. Jego specjalna konstrukcja sprawia, że zazębia się on z betonem lub żelbetem. Wystająca część kotwy to klasyczna śruba, na którą nakłada się stalowe elementy, a następnie przykręca przy pomocy odpowiednich kluczy. Na rynku dostępne są kotwy rozporowe o różnej długości. Ich ilość w danym połączeniu powinna być odpowiednio wyliczona przez projektanta. Podczas analiz należy uwzględnić nie tylko rozmiar elementów, ale także wytrzymałość pojedynczej kotwy na ścinanie.

Rozporowe kotwy do betonu można stosować wszędzie tam, gdzie mieszanka betonowa została odpowiednio zagęszczona. Niestety nie sprawdzą się w przypadku betonów lekkich, w których powietrze stanowi znaczną część przekroju. Najczęściej tego rodzaju kotwy montowane są do elementów żelbetowych powstających w procesie prefabrykacji. Zdarza się również, że wykonawca montuje je w płytach fundamentowych lub stropach zamiast klasycznych śrub. Dzięki temu zapewniając znacznie lepszą współpracę stali i betonu.