Właściciele psów ale także i kotów bardzo często stają przed dylematem jakie legowisko będzie najlepsze dla ich zwierzaka. Rynek jest wręcz przeładowany różnymi modelami, wzorami oraz rozmiarami. Każdy z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie. Najważniejszą sztuką jest to jak wybierać najlepszy model dla naszego czworonożnego przyjaciela? Można tutaj kierować się wieloma sprawami. Najlepiej będzie brać pod uwagę preferencje naszego czworonoga.

Jak możemy wybrać leżanki, które będą najlepsze?

najlepsza leżanka dla psaGeneralnie większość właścicieli kieruje się po prostu swoim gustem przy wyborze najlepszego legowiska dla swojego zwierzaka. Czy ktoś jednak wie jaka jest najlepsza leżanka dla psa lub dla kota, albo może jak najlepiej ją dobrać pod danego zwierzaka, tak żeby czuł się ona jak najbardziej komfortowo w swoim nowym legowisku. Pierwsza sprawa to pora roku, na którą wybieramy dane legowisko. Na rynku dostępne są już modele dedykowane na każdą porę roku. Przekładamy poduszkę w nich w zależności od potrzeby. Jeżeli jest chłodno strona z futerkiem, które bardzo dobrze grzeje będzie odpowiednie, natomiast na ciepłe miesiące sprawdzi się strona, która nie grzeje. Legowisko może mieć bardzo różne formy. Rozpoczynając od kocyka, który może za takie służyć, jest on jednak mało praktyczny zwłaszcza jeżeli jest mały i cienki, nie będzie zbyt dobrze izolować podłoża. Będzie to on natomiast łatwy w praniu. Praktyczne zwłaszcza dla psów, które spędzają dużo czasu na zewnątrz nawet w mokrą pogodę będą drybedy, takie legowiska namakają nawet jeśli położy się na nie pies bardzo mokry. Polecane są one także dla psów starszych, które mogą mieć problemy z oddawaniem moczu. Legowiska mogą przybierać kształt materaca, pontonu lub posiadać bardzo wysokie obramowania. Są dostępne także egzemplarze na przykład w formie sofy. Ważne jest również wypełnienia legowiska. Powinniśmy wybierać takie, które mają podobny skład jak materace na łóżko dla ludzi – takie są zdecydowanie najlepsze. Najlepiej wybrać leżankę, która ma zdejmowany pokrowiec, ułatwi to bardzo utrzymanie legowiska w czystości. Jest to ważne w szczególności przy dużych legowiskach, ponieważ często nie mieszczą się one w całości do pralki.

Legowiska występują w wielu rozmiarach, ma to za zadanie zapewnić odpowiedni komfort dla każdego pieska. Psy pod względem wielkości są bardzo zróżnicowane – dobre legowisko nie może być ani za małe ani za duże. Pies musi czuć się w nim wygodnie i przytulnie. Ma mieć możliwość rozłożenia się i wyciągnięcia.  

Kategorie: Zoologia