Dla wielu z Państwa wędkarstwo jest największą pasją w życiu. Często wystarczy dosłownie kilkadziesiąt minut nad wodą i czujmy się znacznie lepiej. Niektórzy wędkarze preferują wędkowanie gruntowe czy spławikowe gdzie większość czasu się spędza odpoczywając. Natomiast jest też wielu takich wędkarzy, którzy wolą wędkarstwo wymagające nieco więcej wysiłku. Doskonałym przykładem może być tutaj wędkarstwo spiningowe, które związane jest z łowieniem drapieżników.

Wędkowanie na otwartym morzu

wędkarstwo morskieWędkowanie naprawdę potrafi odprężyć. Często wędkarze są bardzo zadowoleni nawet wtedy gdy uda im się złowić zaledwie jedną małą rybkę. Natomiast są i tacy, dla których liczy się dosłownie każdy centymetr ryby. Gdy złowią przykładowo szczupaka na pół metra to w przyszłości wszystkie te, które są mniejsze nie przynoszą już takiej satysfakcji. Ostatnimi czasy dość dużą popularnością zaczyna cieszyć się również wędkarstwo morskie. W naszym kraju, w wielu miastach nadbałtyckich funkcjonują specjalne firmy zajmujące się na co dzień realizowaniem wypraw wędkarskich. Zdecydowanie najczęściej jest tak, że takie wyprawy są ukierunkowane na dorsze. Ryby te zaliczają się do drapieżników ale nie to ich wyróżnia. Złowienie dorsza jest dość trudne, wymaga sporej cierpliwości i umiejętności odpowiedniego prowadzenia przynęty. Jednak gdy już uda się takiego dorsza złowić to satysfakcja jest wprost trudna do opisania. Ryby te są niezwykle waleczne i już po pierwszym uderzeniu w przynętę będą Państwo mogli zobaczyć do czego jest zdolny dorsz w czasie holowania. Często w wędkowaniu na morzu dochodzi do tego, że ryby wykonują efektowne „świece” polegające na wyskakiwaniu ponad powierzchnię wody. Wędkarstwo morskie wymagać od nas będzie również posiadania odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim musimy posiadać wędkę o mocnych przelotkach oraz solidnym blanku. Musi być ona przystosowana do naprawdę długiej i ciężkiej walki z morskimi drapieżnikami. Z reguły jest tak, że do wędkowania na morzu wybiera się wędki o bardzo dużym ciężarze wyrzutu.

Wypłynięcie na wspomnianą wcześniej wyprawę wędkarską może być naprawdę świetną przygodą. Nie da się jednak w pełni oddać słowami tego co można na takiej wyprawie przeżyć. Przede wszystkim należy nastawić się na sporą dawkę adrenaliny. Na takich wyprawach raczej nie ma czasu na nudę ponieważ zawszę się coś dzieje. Natomiast samo holowanie dużych drapieżników może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Niektóre firmy organizujące takie wyprawy oferują nawet noclegi.