Garażowane auto dłużej opiera się korozji. Dlatego wiele osób decyduje się na budowę taniej wiaty garażowej o drewnianej konstrukcji. Na tego typu zabudowę nie jest wymagane pozwolenie. Dlatego nie trzeba składać dokumentów o zgodę w urzędzie. To duże ułatwienie, gdyż pozwala zaoszczędzić na projekcie i usłudze architekta bądź inżyniera. Gotowe elementy na wiatę garażową można zamówić przez internet lub kupić od specjalistycznej firmy budującej wiaty na zamówienie.

Zadaszenie na auto bez zezwolenia

wiata garażowaNa budowę niewielkiego zadaszenia, na samochód nie trzeba uzyskiwać pozwolenia budowlanego. Wystarczy zgłosić ten fakt w starostwie lub wydziale architektury przy urzędzie miejskim. Budowa wiaty bez zezwolenia jest zgodna z przepisami. Wystarczy krótki opis tej inwestycji oraz rysunek pomiarowy według klasyfikacji producenta. Wiata garażowa ma zwykle około dwudziestu metrów powierzchni. Taki metraż jest optymalny i zmieści się nawet na niewielkim skrawku ziemi. Przy domu z zabudowie szeregowej też zwykle nie ma garażu. Wiata garażowa jest w takiej sytuacji dobrą alternatywą. Proste zadaszenie chroni auto o każdej porze roku. Zimą zabezpiecza przed opadami śniegu, gradu i przymrozkami. To duże ułatwienie dla kierowcy samochodu. W zimowe poranki przed praca nie musi odśnieżać szyb. Także latem, w czasie upałów auto pod wiatą nie nagrzewa się. Do budowy wiaty wykorzystuje się gotowe elementy konstrukcyjne. Wystarczy odpowiednio przygotować teren, wyrównać grunt i zakotwiczyć w nim podpory. Jako zadaszenie używa się blacho-dachówki, papy lub innych, prostych w aplikacji materiałów. Wiele osób stawia wiatę z myślą o podwójnej funkcji. Z jednej strony ma chronić auto przed czynnikami zewnętrznymi, z drugiej zaś może być wykorzystywana do montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli miejsce lokalizacji wiaty jest nasłonecznione, wówczas opłaca się zamontować na dachu instalację, z której czerpie się dodatkowy prąd. Dlatego opłaca się  prosta zabudowa wiaty garażowej.

Chcąc chronić auto przed opadami atmosferycznymi, warto zainwestować w prostą konstrukcję garażową. Wiaty samochodowe nie zajmują wiele miejsca i są proste w wykonaniu. Można zamówić gotową konstrukcję od producenta i zlecić wykonanie dowolnej ekipie. Na tego typu konstrukcje nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę. To duży plus, gdyż koszt wzniesienia małej wiaty z drewna jest znacznie niższy niż budowa murowanego garażu. Wiata dla wielu osób pełni jeszcze jedną funkcję. NA nasłonecznionych połaciach dachu można umieścić panele fotowoltaiczne.