Zasadniczo mikroskop USB to mikroskop cyfrowy o niskiej mocy, który łączy się z komputerem, zwykle przez port USB. Są one powszechnie dostępne w niskiej cenie do użytku w domu lub w handlu. Mikroskopy USB to kamera internetowa z obiektywem makro o dużej mocy. Generalnie nie wykorzystują światła przechodzącego, ale polegają na świetle padającym z wbudowanych diod LED umieszczonych obok soczewki.

Zaletą mikroskopów USB jest ich przenośność

mikroskop USBŚwiatło odbite od próbki trafia następnie do obiektywu kamery. Jednak aparat jest zwykle wystarczająco czuły, aby nie potrzebować dodatkowego oświetlenia. Ponieważ aparat podłącza się bezpośrednio do portu USB komputera, okulary nie są wymagane, a obrazy są wyświetlane bezpośrednio na monitorze.Zazwyczaj oferują one niewielkie powiększenia (około 1 × do 200 ×) przy bardzo niskim koszcie, bez konieczności używania okularów, przynajmniej w porównaniu do konwencjonalnych stereomikroskopów. Jakość końcowego obrazu zależy od pojemności aparatu lub megapikseli dostępnych w systemie, od 1,3 MP, 2 MP, 5 MP i więcej, a także umiejętności operatora i jakości oświetlenia. Zarówno zdjęcia, jak i filmy można nagrywać w większości systemów. Pojemność większości mikroskopów USB jest podobna do większości telefonów z aparatem o wielkości około 2 megapikseli. Obrazy można nagrywać i przechowywać podobnie do kamery internetowej na komputerze. Aparat jest zwykle wyposażony w źródło światła, chociaż można użyć dodatkowych źródeł (takich jak światło światłowodowe), aby podkreślić interesujące cechy obiektu. Zazwyczaj oferują dużą głębię ostrości i zakres powiększenia podczas przeglądania pliku obrazu na komputerze. Aparat jest tak czuły, że na ogół będzie działał bez potrzeby korzystania z dodatkowego źródła światła; mikroskop USB jest najbardziej przydatny podczas badania płaskich obiektów, takich jak monety, płytki z obwodami drukowanymi lub dokumenty, takie jak banknoty, ale mogą być stosowane na powierzchniach o nieregularnym kształcie, takich jak włókna ze względu na dużą głębię ostrości. Ich zastosowanie jest zasadniczo podobne do zastosowania w optycznym mikroskopie refleksyjnym lub mikroskopie stereoskopowym.

Zaletą mikroskopów usb jest to, że są znacznie mniej obszerne niż konwencjonalny mikroskop stereoskopowy, dzięki czemu można je stosować w terenie, podłączając do laptopa. Są również przydatne w badaniu dużych przedmiotów in situ, w których użycie konwencjonalnego mikroskopu byłoby trudne, a nawet niemożliwe. Prostym sposobem użycia mikroskopu jest porównanie kryształów soli, takich jak sól morska i sól kuchenna.