W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób wydać swoją pierwszą książkę. To ciekawe zagadnienie, istnieje przecież wiele sposobów na podejście do tego tematu. Wiele osób decyduje się na wydania elektroniczne, gdyż ich przygotowanie jest o wiele tańsze, trudniej jednak w ten sposób zdobyć sławę. Niektórzy decydują się na wydania własnym kosztem, jednak jest to dość kosztowne i nie każdy może sobi pozwolić na tego typu rozwiązanie. Najlepiej po prostu spróbować skontaktować się z domami wydawniczymi w Polsce. Można wówczas podpisać korzystną umowę i oddać książkę w ręce specjalistów.

Warto nawiązać współpracę z dobrym domem wydawniczym

popularny dom wydawniczyDobrze jest zawsze współpracować z doświadczonymi osobami, które dobrze znają się na swojej pracy. W przypadku książek, najlepszym miejscem, w które możemy się udać będzie popularny dom wydawniczy. Duże wydawnictwa bardzo często poszukują dobrych debiutantów, z którymi chętnie podpisują umowy. Jeśli nasza książka będzie miała szanse na powodzenie, wydawnictwo na pewno zapewni nam godziwe warunki. Będziemy otrzymywać około 5% zysków ze sprzedanych egzemplarzy, oraz jednorazowe wynagrodzenie za udzielenie wydawnictwu licencji na wydawanie naszej książki. Dla początkującego pisarze są to bardzo dobre warunki współpracy i jeśli tylko nasza książka okaże się hitem, zarobimy na niej dużo pieniędzy. Każdy pisarz powinien dobrze zastanowić się nad tym, czy taka współpraca mu odpowiada. Oczywiście są alternatywy, ale żadna nie zapewnia tak stabilnych warunków współpracy. Popularny dom wydawniczy łatwiej dotrze do klientów, zajmie się profesjonalną reklamą. Oprócz tego, w takich miejscach zatrudniani są edytorzy, łamacze tekstu oraz graficy, którzy dokonale znają się na projektowaniu książek, dzięki czemu konkretna pozycja zawsze przyciąga wzrok na półkach księgarni. To bardzo ważne, jeśli liczymy na zainteresowanie czytelników, którzy z oczywistych względów nie znają jeszcze danego autora. Najlepiej wysłać jeden rozdział do takiego domu wydawniczego oraz streszczenie książki. W ten sposób zazwyczaj nawiązuje się współpracę.

Gdy wszelkie prace związane z zaprojektowaniem książki dobiegną końca, dana pozycja trafia na rynek. Tutaj praca dopiero się zaczyna. Trzeba zadbać o doskonałą reklamę, która zaczyna działać jeszcze przed wydaniem książki. Poza tym istotna jest współpraca z księgarniami i przygotowywanie odpowiednich promocji, żeby sprzedać wiele egzemplarzy, ale nie tracić mimo niższej ceny. Tym wszystkim powinien zająć się dom wydawniczy, z którym współpracujemy. To bardzo pomocne, że nie musimy zajmować się wszystkim samodzielnie.