W Polsce ciągle wiele osób pracuje za najniższą krajową, która nie daje możliwości na godne życie. Z tego powodu wielu rodaków szuka lepszej pracy zagranicą, ponieważ taka opcja daje im szanse na poprawę statusu materialnego. Polacy najczęściej jadą do pracy w Niemczech, gdyż jest to nasz sąsiad, którego rynek pracy jest otwarty dla pracowników z naszego kraju. 

Zatrudnienie dla opiekunki w Niemczech 

opiekunka do niemiec - KatowiceZ każdym rokiem kolejne osoby decydują się na podjęcie pracy zagranicą. Wiąże się to przede wszystkim z większym zarobkiem, gdyż w Anglii, czy w Niemczech obowiązuje inna waluta, która pozwala zarobić na przewalutowaniu. Pracy zagranicą można szukać na własną rękę, po znajomości, lub za pośrednictwem agencji pracy. Ostatni sposób jest najbezpieczniejszy, gdyż pracujemy na legalną umowę z odprowadzanymi składkami i podatkami, przysługuje nam płatny urlop i możemy korzystać ze świadczeń socjalnych. Co prawda agencje biorą prowizję za pośrednictwo, ale pomimo tego zarobek dla Polaków nadal jest bardzo atrakcyjny. Jeżeli interesuje nas praca jako opiekunka do Niemiec – Katowice są miastem, w którym działa przynajmniej kilka biur posiadających w swojej ofercie propozycje pracy w tym charakterze. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzane są kwalifikacje kandydata oraz zadawane są podstawowe pytania mające na celu ustalenie, czy dana osoba się nadaje na takie stanowisko pracy. Bycie opiekunem osoby starszej nie jest prostym zajęciem, ponieważ praca taka wymaga dużo cierpliwości, empatii i chęci niesienia pomocy osobom słabszym. Dodatkowym utrudnieniem jest obcy kraj, w którym trzeba będzie przebywać przynajmniej przez kilka tygodni. Osoby ze znajomością języka obcego bez problemu sobie poradzą natomiast kandydaci, którzy go nie znają mogą mieć pewne trudności w komunikacji. Oferty dla opiekunek z językiem niemieckim są bardziej korzystne, gdyż zapewniają wyższe zarobki. Pomimo tego do pracy w Niemczech jadą też osoby nie znające języka i też są zadowolone, ponieważ stawka za godzinę pracy jest nadaj atrakcyjna. 

W Niemczech opiekunki do starszych osób są wręcz rozchwytywane, szczególnie z Polski, ponieważ mają opinię sumiennych, uczciwych i odpowiedzialnych. Dla Niemca zatrudnienie opiekunki z Polski jest bardziej korzystne, gdyż jest ona w stanie pracować za niższą stawkę niż ich rodacy. Każdego roku do pracy do Niemiec w charakterze opiekunek lub asystentów wyjeżdża około kilku tysięcy osób. Są to najczęściej kobiety po czterdziestym piątym roku życia, dla których nie jest kłopotem wyjazd na kilka tygodni.