Budownictwo jednorodzinne to obecnie najczęściej wybierana forma prowadzenia budowy. Dzięki łatwo dostępnym kredytom bankowym coraz więcej rodzin stać na budowę własnego domu, a wiele osób marzy o takim stanie rzeczy. Własny dom świadczy o dobrym sytuowaniu rodziny. Brak konieczności dzielenia się obszarem publicznym, jak to ma miejsce w blokach również jest bardzo cenną wartością.

Jak wygląda budowa domu jednorodzinnego?

budowa domów jednorodzinnychSam proces budowy musi być poprzedzony ogromną ilością formalności. Jeśli nie posiadamy dodatkowo własnej działki pod budowę domu to musimy jeszcze również taką nabyć. Potem następuje cały szereg załatwiania spraw formalnych, począwszy od wyboru projektu, a na uzyskaniu pozwolenia na budowę kończąc. Po załatwieniu tych spraw, a najlepiej jeszcze w trakcie ich załatwiania należy poszukać odpowiedniej ekipy budowlanej, która będzie dla nas prowadziła budowę lub zdecydować się na budowę samemu. Nie jest to łatwy proces i zajmuje sporo czasu, dlatego nieraz lepiej wybrać opcje kompleksowej pracy fachowców. Budowę rozpoczyna się od oczywiście prac fundamentowych , które są bardzo ważne w stosunku do jakości postawionego budynku. Jeśli wykona się je prawidłowo i zgodnie ze sztuką budowlaną to będą zapewniały solidne podparcie dla naszego budynku. Następnym etapem, który jest w odczuciach wielu najbardziej przyjemną częścią budowy to postawienie murów. Tutaj prace idą bardzo szybko, a efekt jest namacalny. Ważne jest w tym momencie wybranie odpowiedniego materiału, który będzie nam zapewniał odpowiednie warunki termiczne wewnątrz budynku. Tańszy materiał nie zawsze opłaca się w tym miejscu, co jest częstym błędem początkujących inwestorów. Cała budowa domów jednorodzinnych oparta jest na wyborach odpowiednich materiałów, które mają wpływ na parametry wykonanego budynku. Kolejnym etapem jest wykonanie stropów i dachu, bądź ewentualnie jeszcze pięter w zależności od projektu domu. Następnie tynkowanie i wykonanie stolarki okiennej, która również pełni bardzo istotna rolę i nie powinno się ją bagatelizować. Najlepiej jest wybierać najlepsze na rynku rozwiązania, pomimo ich ceny zwrócą się bardzo szybko w kosztach ogrzewania.

Po wykonaniu tych prac mamy faktycznie dom pod klucz. Trzeba go tylko odpowiednio wykończyć. Niektórzy twierdzą, że w tym miejscu dopiero zaczynają się prawdziwe koszty. Na pewno coś w tym jest, ale nie przesadzajmy zbytnio z tym stwierdzeniem, gdyż wiele zależy od tego co będziemy chcieli mieć w domu. Jeśli za bardzo nie będziemy wymyślać, to skończymy dom w rozsądnych pieniądzach.