Wystające okablowanie jest jednym z najmniej estetycznych elementów wielu wnętrz mieszkalnych. Można jednak w bardzo łatwy sposób sprawić, że nie będzie widoczne. Wymaga to jedynie doboru odpowiednich elementów i poświęcenia nieco czasu. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych rozwiązań. Wśród nich znaleźć można specjalne rury, które wmurowuje się w ścianę, ale też maskownice. Najpopularniejsze są jednak listwy przypodłogowe i naścienne. Wyglądają dobrze w każdym wnętrzu, ich montaż może też zostać wykonany podczas wymiany paneli podłogowych.

Sposoby na maskowanie okablowania

listwa podłogowa na kableNiemal każde urządzenie domowe wyposażone jest w kabel zasilający. Są one powszechne, jednak wyglądają nieestetycznie, zwłaszcza we wnętrzach, które zostały starannie zaprojektowane. Aby je zamaskować można więc użyć jednego z dostępnych sposobów. Listwa podłogowa na kable jest najchętniej wybieranym z nich. Przede wszystkim każda podłoga wykańczana jest za pomocą tego rodzaju elementów. Wystarczy więc podczas zmiany paneli wybrać takie, które w środku posiadają specjalne przegrody pozwalające na uporządkowanie kabli. Ich wygląd harmonizuje też z wybraną podłogą, z łatwością można też połączyć je z listwami naściennymi, aby na przykład poprowadzić kable dookoła drzwi lub mebli. Kolejnym rozwiązaniem jest użycie maskownic. Mogą być wykonane z tworzywa albo metalu. Przyjmują wygląd okrągłych węży, do których wkłada się okablowanie. Nie pasują jednak do wielu wnętrz i sprawdzają się raczej za meblami. Mogą więc służyć do organizacji kabli, jednak nie pozwolą na estetyczne wykończenie pokoju. Ostatni sposób jest czasochłonny i wymaga umiejętności związanych z remontowaniem. Polega na wpuszczeniu w ścianę odpowiednio szerokiej rury. Jeden z jej końców umiejscowiony jest  obok gniazdka elektrycznego, drugi tam, gdzie kable mają się zaczynać. To rozwiązanie nie tylko wymaga czasu, ale też dokładnego rozplanowania tego, w których miejscach będą znajdować się urządzenia elektryczne. Sprawdza się więc głównie w przypadku piekarników, lodówek i wszystkich tych sprzętów, które zazwyczaj nie są przestawiane.

Wnętrza, w których widoczne są wystające kable zasilające od wielu urządzeń, sprawia wrażenie nieuporządkowanego. Dlatego wiele osób sięga po różne sposoby ich maskowania. Najpopularniejszym z nich jest wykorzystanie w tym celu listw podłogowych, w których wnętrzu można ukryć okablowanie. Jest to bardzo estetyczne i stosunkowo łatwe. Na rynku sprzedawane są także okrągłe maskownice, które jednak nie pasują do wielu pomieszczeń. Można także umieścić kable w specjalnych przewodach wewnątrz ścian. Sprawdzi się to jednak tylko w przypadku nieprzenoszonych urządzeń.