Szczecin, czyli portowe miasto położone blisko granicy z Niemcami oprócz ośrodka logistycznego jest także bardzo rozbudowanym rynkiem usług informatycznych. Przetwarzanie danych, ich analiza, udostępnianie i administrowanie sieciami to cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia, które młodzi ludzie zaraz po studiach rozpoczynają w tym mieście.

Rynek usług informatycznych w Szczecinie

usługi informatyczne szczecinWielu z tych młodych ludzi jest zatrudnionych w firmach, które gromadzą zlecenia na usługi informatyczne i prowadzą działania w tym kierunku. Pozostałe osoby często zatrudniają się w formie freelancerów, pracując na własny rozrachunek i poszukując zlecenia w sieci, często pracując zdalnie. Obydwie formy sprawiają, że jeśli chodzi o usługi informatyczne Szczecin jest w tej dziedzinie bardzo rozbudowanym miastem. Firmy zajmujące się IT są z reguły ukierunkowane na jedną formę specjalizacji. Niektóre z nich działają w oparciu o projektowanie witryn internetowych, sklepów sieciowych i rozmaitych innych portali. Obecnie mają one najwięcej zleceń, gdyż zapotrzebowanie na tego typu usługi jest bardzo duże. Następną grupą usług jest administracja danymi, czyli zarządzanie nimi i dbanie o ich bezpieczeństwo. Obsługa potężnych serwerów to dość trudne zajęcie, tym bardziej, że wiele osób oczekuje, że będziemy odpowiadać za wszelkie konsekwencje związane z utratą danych, nawet jeśli wystąpiła ona z winy użytkownika. Administratorzy nie mają łatwego zadania, ale w związku z tym jest to dość dobrze płatne zajęcie. Równie ważną profesją jest sama analiza danych, którą zajmują się programiści tworzący systemy do jej analizy. Zwykle klienci żądają różnego rodzaju analitycznego podejście do danych. Oczywiście wyobraźnia programistów w tym zakresie jest nieograniczona i można praktycznie z danymi zrobić wszystko, potrzebna jest tylko odpowiednia wiedza, umiejętności i pewne doświadczenie przy pracy z danymi. Na szczęście większość z tych rzeczy można nauczyć się na uniwersytetach. Tam, gdzie w grę wchodzi przetwarzanie danych nie można również zapomnieć o usługach sprzętowych. W tym zakresie także powstała cała rzesza specjalistów, którzy zajmują się jego naprawą, konserwacją i sprzedażą oraz wdrażaniem nowego sprzętu w firmach.

Jak widzimy bogactwo usług informatycznych w takich miastach jak Szczecin zapewnia dla młodych ludzi ciekawe perspektywy, które pomagają im zrealizować wiele marzeń i zorganizować sobie dostanie i wolne od trosk życie. Jest to raczej perspektywa długoterminowa, gdyż nie wydaje się, aby w najbliższym czasie zapotrzebowanie na tego typu usługi miało maleć.

Kategorie: IT