Budowa dużych obiektów sportowych rządziła się swoimi prawami, i często powodowała mnóstwo problemów nie widywanych na większości innych placów budowy. Zwłaszcza instalacja grzewcza była priorytetowym punktem na planie budowy, gdyż prace ciągnęły się nierzadko przez wiele miesięcy, również i w zimie, gdzie nadmierne wychłodzenie wnętrza budowanego obiektu mogło nie tylko spowodować duże uszkodzenia i spowodować konieczność wykonywania prac od początku, ale stwarzało również realne zagrożenie dla samych pracowników.

Instalacja ogrzewania na dużym obiekcie sportowym

instalacje centralnego ogrzewania - śląskMontaż musiał jednak przebiegać równocześnie z prowadzonymi pracami budowlanymi, gdyż był wtedy o wiele łatwiejszy i nie wymagał modyfikacji już postawionych pomieszczeń czy istniejącej infrastruktury. Ze względu na rozmiary obiektu, owy system musiał być również bardzo wydajny by nie obciążać budżetu i nie generować nadmiernych kosztów podczas zwykłego wykorzystywania. Wybór najlepszego systemu ogrzewania i jego montaż zleciliśmy więc renomowanej firmie, montującej instalacje centralnego ogrzewania – Śląsk posiadał bardzo przestarzałą infrastrukturę ogrzewania w większości miast, dlatego owych firm można było tam znaleźć bardzo dużo, choć ta wybrana przez nas miała bodaj najlepsze opinie klientów. Rozpoczęcie prac instalacyjnych wymagało oczywiście chwilowego przerwania robót konstrukcyjnych tak, by jedne i drugie posuwały się równo, i nie wymagały żadnych poprawek po zamontowaniu. Tak duży obiekt jak arena sportowa wymagał bardzo ekstensywnego systemu ogrzewania, z racji wielu pomieszczeń o dużej powierzchni, które musiały być ciągle ogrzewane w sezonie grzewczym, ale również i w trakcie trwania prac konstrukcyjnych, więc instalacja zajęła dość dużo czasu. Zastosowany system był jednak bardzo nowoczesny i w dużej mierze zautomatyzowany, nie wymagając żadnego nadzoru poza okazyjną kontrolą działania i wstępną konfiguracją. Był bowiem wyposażony w bardzo zaawansowane czujniki temperatury, które automatycznie dostosowywały poziom ciepła, generowany przez grzejniki w pomieszczeniach do parametrów ustawionych w programie sterującym.

Oczywiście istniała również możliwość ręcznej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu, aczkolwiek większość grzejników została ustawiona tak, by zapewniać pracownikom i załodze technicznej optymalną temperaturę do pracy i nie wymagała ingerencji w ustawienia. Mimo nowoczesnych składników, owy system okazał się bardzo tani w montażu, a jednocześnie niesamowicie wydajny.