Przekazywanie napędu z silników na inne części maszyn nie zawsze jest proste. Doskonale zdają sobie z tego sprawę konstruktorzy i mechanicy, którzy realizując dowolny projekt, zawsze dążą do stworzenia konstrukcji, która będzie jak najbardziej sprawna i niezawodna. Jednym z największych wyzwań w niektórych urządzeniach jest dobór odpowiedniego sposobu przekazywania energii pomiędzy napędem a pozostałymi podzespołami. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie pasów napędowych, które są wprawiane w ruch przez specjalne koła. 

Stalowe koła napędowe w maszynach

koła pasoweTaki sposób przekazywania energii wywodzi się już z dość odległych czasów. Jednym z najprostszych rozwiązań tego typu jest rower – na specjalnych zębatkach zaczepiony jest łańcuch. Kiedy kręcąc pedałami, zaczynamy kręcić przednią zębatką, łańcuch przekazuje energię również na tylną. W ten sposób rower zostaje wprawiony w ruch. Podobną zasadę wykorzystuje się właśnie w urządzeniach przemysłowych, pojazdach mechanicznych i innych maszynach. Zamiast zębatek za przekazywanie energii odpowiedzialne są jednak koła pasowe. Przede wszystkim wyróżnia je znacznie większa solidność niż w przypadku delikatnych zębatek. W urządzeniach i maszynach napędzanych silnikiem elektrycznym lub spalinowym powstaje znacznie większa energia niż w przypadku przyrządów wprawianych w ruch za pomocą ludzkich mięśni. W związku z tym bardzo istotne jest to, aby każde koło pasowe wykonane było z wysokiej jakości materiałów. Dawniej produkowano je z żeliwa, jednak ze względu na kruchość tego materiału dzisiaj jest on rzadko stosowany. Znacznie częściej producenci wykorzystują wysokiej jakości stal wzbogaconą o dodatkowe substancje mające na celu poprawę jej parametrów technicznych. Koło może wprawiać w ruch pasek gładki, pasek klinowy bądź nawet łańcuch. Od tego, jakie rozwiązanie zostało zastosowane zależny jest kształt elementu oraz jego wielkość. Najczęściej takie rozwiązania można spotkać w silnikach samochodów i innych pojazdów, w maszynach przemysłowych, przenośnikach taśmowych i wielu innych.

Bardzo istotne jest to, że w urządzeniach, w których zastosowane są koła pasowe wykorzystuje się tak zwane przełożenie. Polega to na zamianie wywołanego przez silnik momentu obrotowego na moment o znacznie większej wartości. W ten sposób uzyskuje się znacznie większą wydajność urządzenia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kół różnej wielkości. Jeśli energia przekazywana jest z większego na mniejsze koło z pewnością będzie taki właśnie efekt.